CZTERY ZASADY UTRZYMYWANIA DYSCYPLINY

Zobiektywizowanie ograniczeń. Uciążliwe dzieci reagują na wszelkie ograniczenia w sposób naturalny – oporem – i odbierają je jako osobisty afront. Postaraj się niczego nie wymuszać, lecz wyjaśnij, dlaczego coś jest takie, jakie jest, i po co stosuje się zakazy. „Wiem, że lubisz tę grę wideo, ale w ciągu tygodnia zawsze kładziesz się spać o dziewiątej”. Połóż nacisk na czyny, a nie na usposobienie. To normalne, że oczekujesz od dziecka tego, na co – twoim zdaniem – je stać. Bierz pod uwagę jego trudne cechy. Niemniej udzielając reprymendy czy zwracając mu uwagę, powiedz: „Wiem, że jesteś zły na Marka, lecz pod żadnym pozorem nie wolno się bić. Masz iść do kąta!” „Wzbogacaj” logiczne konsekwencje złego zachowania. Jak już mówiliśmy, uciążliwe dzieci zazwyczaj nie widzą tak jasno skutków swych czynów jak ich rówieśnicy o spokojniejszych temperamentach. Tak było w przypadku Matta, któremu w ogóle nie przeszkadzało ciągłe rozlewanie przez siebie wszystkiego, ponieważ nie miał nic przeciwko sprzątaniu po sobie. Mattowi i jego trudnym kolegom należy wymyślić dodatkowe konsekwencje, na przykład powiedzieć, że skoro nie potrafi być bardziej ostrożny, zapłaci za rozlany napój z własnego kieszonkowego lub – na co może zareagować z większym entuzjazmem – zapowiedzieć, że jego ostrożność zostanie nagrodzona specjalną gwiazdką.
Unikaj kar cielesnych. Ostre kary w przypadku uciążliwych dzieci należą do najmniej skutecznych, natomiast najlepsze okazują się te, które wynikają z twojej konsekwencji i są krótkie. Czterolatek przyłapany na jedzeniu w dużym pokoju, choć było to zabronione, powinien zostać natychmiast wysłany do kąta (czy swojego pokoju) na kilka minut, które będą równie efektywne jak pół godziny. Na starsze dzieci najlepiej działa odbieranie im przywilejów – przy jednoczesnym daniu obietnicy, że gdy tylko się poprawią, przywileje zostaną im zwrócone.

Witaj na moim portalu o polityce! Znajdziesz tutaj rozwinięcie wielu tematów związanych z polityką i społeczeństwem. Zapraszam do czytania!