Masz w sobie wszystko, by zostać mistrzem!

Nie chodzi przy tym o wychwalanie takich zachowań, które należy zmienić, możesz jednak określić to, co dziecko odczuwa w pozytywny sposób, na przykład: Zamiast: „Wiecznie w czymś dłubiesz paluchami!” powiedz: „Twoje paluszki ciągle muszą mieć jakieś zajęcie”. Zamiast: „Masz okropny charakter!” powiedz: „Jesteś osobą o intensywnych uczuciach. Całe twoje ciało pokazuje, co się dzieje w twym serduszku” lub: „Bardzo ci zależy na tym, by wszystko odbyło się sprawiedliwie”. Zamiast: „Ależ z ciebie uparciuch!” powiedz: „Lubisz postawić na swoim” lub: „Kiedy wiesz dokładnie, czego chcesz, jesteś skłonna do determinacji”.
Szybko się przekonasz, że pejoratywne określenia powodują, iż dyskusja utyka w martwym punkcie, a jedyne, co osiągasz, to wyrażenie swego niezadowolenia. Tymczasem pozytywne sformułowania otwierają drzwi konstruktywnym sugestiom pomagającym dyskusji toczyć się dalej, np.: „Czym by te paluszki chciały się zająć w samolocie?” albo: „Czy masz jakiś pomysł na to, co zrobimy z twymi uczuciami? Czy widzisz jakieś uczciwe wyjście z sytuacji?”

Witaj na moim portalu o polityce! Znajdziesz tutaj rozwinięcie wielu tematów związanych z polityką i społeczeństwem. Zapraszam do czytania!